Úžasný výsledek dosáhla posádka lodi SPG Extrem Sailing Týmu, když v nejprestižnějším a největším Chorvatskem závodě Jabuka v délce 110 námořních mil dosáhla vítězství a zlaté medaile ve své skupině čtyřiceti stopých plachetnic na lodi Farr 40, ale současně i celkově 4. místa mezi 112 soutěžícími plachetnicemi.

Závod se koná pravidelně v listopadu a startuje se podobně jako další velké zámořské regaty o půlnoci. Závodní trať vede z města Vodice podél Majáku Komorica k ostrovu uprostřed středozemního moře, ostrova Jabuka, odtud se trať závodu vrací zpět kolem Majáku Blitvica do cíle závodu, který je v marině Vodice.

“Naše posádka byla prostě skvělá,” komentuje závod kapitán lodi Sehnal. “Po výborném startu, kdy jsme nějakou dobu vedli celé startovní pole, jsme následně tak, jako ostatní lodě, uvázli několik hodin v bezvětří. Vždy se nám však podařilo obratnými manévry dobu stání minimalizovat a předjet soupeře. V dopoledních hodinách, kdy jsme již viděli otočný bod Jabuka, jsme opět vedli celou flotilu. Se sílícím jižním větrem nás začaly předjíždět velké padesáti a šedesáti stopé plachatnice, přesto jsme točili otočný bod Jabuka asi na desátém až dvanáctém místě. S použitím asimetrického spinakru o velikosti 180 m2 jsme na zadoboční vítr začali zpět soupeře předjíždět. Do cíle závodu jsme dorazili za 23:58 hod. na skvělém celkově čtvrtém místě. Předjeli jsme všechny soutěžící plachetnice a před námi zůstaly jen tři super závodní “monstra”, Volvo Ocean Race 60 stop, Molo Longo – několikanásobný vítěz Jabuky a TP 52 – v současnosti nejrychlejší sériově  vyráběná plachetnice. Byly to lodě, které by na nás měly najet několik hodin, nás však od nich dělilo jen několik desítek minut,” nadšeně popisuje situaci Sehnal.

Posádku SPG tvořili kapitán a kormidelník Pavel Sehnal, taktik a trimer hlavní plachty Michael Maier, trimeři kosatky a spinakru Martin Pospíšil a Jakub Havelka, mastmen zodpovědný za vytažení a prvotní trimování spinakru Karel Kuthan, boomen obsluhující přední plachty Jakub Jírovec a na piáně ovládala výtahy Markéta Schwartzová.

“Naše skvělé umístění v závodě Jabuka, které se započítávalo do Mistrovství ČR v otevřené třídě ORC, nám umožnilo získat další stříbrnou medaili a titul vícemistra ČR. Před dvěma týdny to byla stříbrná v mistrovství One Design (stejných plachetnic), nyní stříbrná v mistrovství ORC (různé plachetnice, jejichž výsledné časy se přepočítávají předem stanoveným koeficientem dle váhy a velikosti lodě i plachet). Jsem hrdý na svoji posádku a snad je i ona hrdá na mne,” uzavírá Sehnal.

“Díky všem pořadatelům a rozhodčím za skvělý závod a soupeřům za čestné plachtění.”

Pavel Sehnal
Kapitán