Z mezinárodní převážně britské devítičlenné skupiny se k pólu probilo pouze šest účastníků expedice, Pavel Sehnal byl mezi nimi. Tři polárníci museli z důvodů únavy a vyčerpání být evakuováni zpět na základnu Union Glacier. Sportovní podnik se nazývá Last Degree a spočívá v tom, že se člověk musí dopravit z 89 rovnoběžky na 90 stupeň zemské šíře, tedy na pól vlastní silou. Každý rok se o podobný výkon pokusí asi 40 lidí.

Podobně jako před sto lety jsou vybaveny expedičníci lyžemi se stoupacími pásy a vlastní silou za sebou táhnou sáně s veškerým vybavením a jídlem na celou expedici.

Pavel Sehnal k tomu sdělil: “Jižního pólu jsme dosáhli po osmi dnech pochodu. Počasí bylo vcelku příznivé, ale levou stranu obličeje nám celou dobu bičoval studený polární vítr. Jsem šťastný, že se mi podařilo během dvou let zdolat oba póly. “

Během postupu na Jižní pól se pohybovala teplota mezi -24 až -30 st. C, foukal převážně východní vítr o rychlosti mezi 6 až 15 knoty. Nadmořská výška se pohybuje kolem 3.000 m. n. m. , ale protože nad póly je řidší vzduch, odpovídá to nadmořské výšce 4.200 metrů v běžných horách.

Pavel Sehnal na pólu rozbalil vlajku České republiky a také vlajku SLAVIA Pojišťovna Sport Týmu, který před několika měsíci založil. “Rád bych vyzval všechny nadšence, kteří mají naplánovaný nějaký neobvyklý sportovní počin, aby se přihlásili do našeho týmu. Proč to děláme? Protože to máme rádi,” dodává Sehnal.

Pavel Sehnal je asi první Čech, který metodou Last Degree dobyl oba zeměpisné póly. Gratulujeme.