Uběhnu 1.000 km na běžkách. Komu to pomůže?

Rozhodl jsem se za letošní sezónu uběhnout 1.000 km na běžkách a za každý uběhnutý kilometr věnovat
10 kč na nevidomé sportovce.

Asi před dvěma lety jsem se zúčastnil Vasova běhu ve Švédsku. Každoročně se zapojí více než 16.000 lidí, aby na bežeckých lyžích zdolali trat‘ v déle 90km. Mezi bežkaři se jedná o nejprestižnější závod sezóny a vítěze závodu pro jeho délku a obtížnost uznává celý sportovní svět.

Asi na třetím kilometru trati jsem předbíhal asi patnáctiletou dívku ve žlutém výstražném tílku. Na něm znak pro nevidomého. Před dívkou běžela další dívka ve sportovním dresu, jako vůdece – tratsér, té nevidomé a slovnímy pokyny: “Přestup do levé stopy, vrať se do pravé stopy,” navigovala nevidomou. Trať na Vasově běhu je opravdu náročná a je tam několik opravdu strmých sjezdů, ve kterých dochází k hromadným pádům a i já, jako zdravý člověk mám co dělat, abych závod dokončil bez pádů a zranění. Pořadatelé umožnili této nevidomé divce odstartovat chvíli před hlavním startovním polem, aby ji ochránili před nehodou během hromadného startu.

Když jsem se asi po osmi kodinách běhu blížil do cíle s 87 uběhnutými kilometry v nohách a začínal jsem spolu s ostatními závodníky finišovat do cílového labyrintu, zezadu se přihnala ta nevidomá holka a normálně mne předběhla. Byla prostě fantastická. Dokázala i při svém postižení zdolat celou trať a doběhnout asi v polovině startovního pole. Chtěl jsem ji po závodě pogratulovat, ale když jsem doběhl do cíle, nikde jsem ji tam neviděl.

Rozhodl jsem se, že přispěji nevidomým sportovcům. Dal jsem si cíl nejméně 1.000 uběhnutých kilometrů na běžkách a za každý kilometr jim dám 10 Kč. Chtěl jsem vás všechny tímto vyzvat, dejte si svůj osobní cíl, v běhu, na kole, nebo třeba jen sto dřepů denně s tím, že pokud tento svůj cíl zdoláte, tak pošlete peníze na nevidomé sportovce společně se mnou. Bude vás to motivovat a jim peníze pomohou s úhradou dopravy, nebo ubytování na sportovních akcích.

Peníze pošlu TJ Zora Praha, Pštrosova 15, 110 00 Praha 1, která se stará o 70 nevidomých sportovců. Já budu své peníze posílat na transparentní účet u FIO Banky, číslo ‎2501345647/2010 tak, abyste mohli všichni vidět, jak se snažím. Pokud přijjmete moji výzvu a stanovíte si svůj osobní cíl napište o tom ostatním do komentářů.

Pavel Sehnal

transparentní účet číslo 2501345647/2010 u FIO Banky –  ZDE:

PŘIDEJTE SE A NAPIŠTE MI SVŮJ ZÁVAZEK – ZDE: